Objavljeno:

Po dramatični končnici se košarkarji Sixt Primorske z gostovanja v Makedoniji vračajo s 13. zmago v Ligi ABA 2. S košem Žana Marka Šiška dobri dve sekundi pred koncem so z 78:77 ugnali MZT Skoje Aerodrom. Slednji, ki je še v minuli sezoni nastopal v prvem rangu regionalnega tekmovanja, sedaj kot najbližji zasledovalec tigrov, ki z le enim porazom še naprej kraljujejo na vrhu lestvice, zaostaja za štiri zmage.

Tigri so obračun v makedonski prestolnici začeli izredno osredotočeno. Sicer zelo učinkovit centrski dvojec Andrija BojićIve Ivanov so v obrambi v prvih petih minutah odlično zaustavili (skupni met iz igre 1:7), a jim je za večji pobeg (z)manjkal kakšen zadet met iz razdalje (6:6 za dve, 0:4 za tri). Kljub temu je Marko Jagodić-Kuridža iz nasprotnega napada povišal na 12:3 in s tem poskrbel za prvo minuto odmora.

Po vrnitvi na parket so gostitelji zaigrali precej bolj odločno in v napadu nezbranim tigrom iz rok kradli s skoki že osvojene žoge. Po drugi trojki Ivanova se je njihov zaostanek stopil na vsega štiri točke (11:15), na začetku druge četrtine pa še na točko manj (18:21). Izbranci Jurice Golemca so nato vendarle nekoliko strnili svoje vrste ter z zaporednima trojkama Tadeja Fermeta ter Šiška ušli na 33:22, ob odhodu na glavni odmor pa po prav tako uspešnem metu Jagodića-Kuridže izza polkroga vodili z 38:28.

A lepa prednost je v nadaljevanju hitro splavala po zlu. MZT je drugi polčas začel s sedmimi zaporednimi točkami (35:38), obenem pa imel priložnost, da se že tedaj povsem vrne v igro. Tigri so še pravi čas stopili skupaj, se po zaslugi Marjana Čakaruna dvakrat oddaljili na 10 točk naskoka (47:37, 49:39), s trojko Luke Vončine celo na +11 (52:41), pa nato v zadnjih treh minutah in pol tretjega dela znova popustili. Tekmeci so to izkoristili in v zadnjih sekundah zaostanek znižali na do tedaj najnižjih 52:54.

Koprska zasedba je prednost uspešno zadrževala do sredine zadnje četrtine, nato pa je na sceno stopil ameriški branilec James Woodard in sedmimi zaporednimi točkami domačo ekipo popeljal do sploh prvega vodstva (69:67). Ekipi sta se nato izmenjavali v vodstvu, tigre pa je nad gladino držal v zadnji četrtini razigrani Žan Mark Šiško. Kljub mladosti (šteje le 21 let) je organizator igre vzel žogo v svoje roke tudi v zadnjih 10 sekundah, pred katerimi so tigri zaostajali s 76:77.

Tekmeci so dobrih šest sekund pred koncem nad njim napravili še zadnjo taktično malo osebno napako, v novem napadu pa ga pri prodoru niso mogli več zaustaviti. Z lepim lokom je 2,1 sekundo pred koncem zadel za minimalno vodstvo svoje ekipe (78:77), po katerem sta sledili izmenični zaporedni minuti odmora. A drama se tedaj še ni končala. MZT je v preostanku časa uspel spraviti žogo do Bojića, ki pa jo ob lovljenju in metu iz skoka ni uspel spraviti skozi obroč. Z odbojem je nato žogo v koš sicer pospravil Damjan Stojanovski, a bil pri tem za odtenek prepozen.

Šiško je bil na koncu s statističnim indeksom 31 nesporni junak obračuna. V zadnji četrtini je šele 21-letni organizator igre brez zgrešenega meta dosegel neverjetnih 18 točk (3/3 za dve, 4/4 za tri), skupno 23, temu pa dodal še pet podaj, štiri skoke ter po dve pridobljeni žogi ter blokadi.

Pred Sixt Primorsko je naporen ritem tekem. Že v soboto jo ob 17.00 čaka gostovanje v Laškem, v prihodnjem tednu pa kar trije zaporedni preizkusi v domači Areni Bonifika. V torek se bo na prvi tekmi četrtfinala Pokala Spar udarila s Krko, dva dni za tem sledi tekma Lige ABA 2 z Borcem iz Čačka, v soboto pa na Obalo v državnem prvenstvu prihaja še Petrol Olimpija. Vse tri tekme se bodo začele ob 18. uri, za vse navijače pa v klubu pripravljajo ugodnejši paket vstopnic.

Jurica Golemac, trener Sixt Primorske:
“Čestitke fantom za zmago na izredno zahtevnem gostovanju. Skozi večino igralnega časa smo nadzirali potek tekme. V zadnjem delu smo nato zgrešili nekaj odprtih metov, s katerimi je MZT precej tvegal. Ob tem smo tudi v obrambi začeli igrati nekoliko slabše. Tekmeci so se tako dokončno približali, a mi smo ostali mirni in zasluženo zmagali.”

Žan Mark Šiško, košarkar Sixt Primorske:
“Pričakovali smo težko tekmo in na koncu se je za takšno tudi izkazala. Nasproti sta si stali ekipi, ki trenutno zasedata prvi mesti na lestvici in sta glavni kandidatki za napredovanje med regionalno elito. V prvem polčasu smo nadzorovali potek tekme, v nadaljevanju pa nam je popustila koncentracija. Tekmeci so zadeli nekaj metov in nas na krilih navijačev ujeli. V izenačeni končnici smo imeli nekaj več sreče, a vseeno povsem zasluženo zmagali.”